איתור נזילות מים

תחום איתור נזילות המים הפך לאחרונה למאוד פופולרי בקרב אנשי המקצוע והלקוחות. ישנם הרבה מושגים, מכשירים שאלות חוסר ודאות ומה לא… בכל הקשור לתחום.

מטרתי כאן היא לנסות לעשות לכם סדר בבלגן ולנסות להסביר לכם בצורה פשוטה ועניינית מתי זקוקים לאיתור נזילה, איזה מכשור קיים בשוק ולמה מיועד כל מכשור.

אז מה זה בעצם איתור נזילות מים ואיך אנחנו מבצעים את זה?

איתור נזילות זה מצב שבו ישנה נזילה נסתרת של מים שבבדיקה ויזואלית לא ניתן לראות ולאתר אותה.

נזילות מים סמויות נחלקות ל 2 קטגוריות עיקריות :

  1. נזילות שנגרמות כתוצאה מפיצוץ, נזילה בצינור מים חמים או קרים, נזילה שבעקבותיה מד המים הדירתי מסתובב ולמעשה הנזילה פעילה 24/7 ללא הפסקה. נזילה זו גורמת לצריכת מים מוגברת וחיוב חודשי גבוה בתשלום המים וגם גורמת ליותר נזקים בדירה.
  2. נזילות שנגרמות כתוצאה מכשלי איטום או ליקוי/כשל בצינורות הניקוז.

כשלי איטום – זה מצב דיי שכיח שבו בזמן מקלחת לדוגמא המים שיורדים לרצפה מחלחלים בין האריחים, במפגש קיר/ריצפה או סביב הקופסה ברצפה ( מחסום ריח ) כתוצאה מחוסר רובע למשל או שבזמן הריצוף לא הקפידו על עבודה תקנית. מצבים אלה גורמים למים לחלחל ולהגיע עד לתקרת השכן מלמטה, מופיע אצלו כתם רטיבות ומשם הסיפור ידוע

מצבים נוספים שקשורים לכשלי איטום, אלו מצבים שבהם הצנרת שמנקזת מים מהאמבטיה, מכונת הכביסה ,כיור, מקלחון, ניקוז מזגנים וכו, עוברת דרך הקופסאות ברצפה והקופסא פגומה. זוהי למעשה הצנרת שממוקמת מתחת לרצפה או בקירות ולא ניתן לראות אותה. כתוצאה מכשל כלשהו באחד הצינורות או האביזרים או האטמים, ישנה ירידה של מים כל פעם שמשתמשים בכלי סניטרי זה או אחר.

בנזילה שנגרמת כתוצאה מכשלי איטום נזילת המים תתרחש רק כאשר ישתמשו במקלחת לדוגמא או ידיחו מים באסלה, זוהי לא נזילה קבועה ורציפה אלה תלויה בתדירות השימוש.

איך מוצאים נזילות מים?

אז עכשיו שהבנו פחות או יותר מה הגורמים לנזילות הסמויות נמשיך ונתקדם לסוגי המכשור הקיימים לאיתור אותם נזילות.

מצלמה תרמית – כאן ארחיב מעט את ההסבר כי הרי מי לא שמע איזה מיליון פעם את המונח מצלמה תרמית? כל בעל מקצוע מתהדר שיש ברשותו מצלמה תרמית ובעזרתה הוא יאתר וימצא את הרטיבות או הנזילה בקלות.

מהי למעשה מצלמה תרמית? בקצרה, המצלמה פועלת באמצעות זיהוי של קרינה אינפרה אדומה זוהי למעשה קרינת חום שמופצת מכל עצם, ככל שאותו עצם חם יותר הוא מייצר יותר קרינה. אם ניקח לדוגמא צינור מים חמים, ככל שהצינור יהיה יותר חם יותר נוכל לראות בצורה ברורה יותר. הרבה תלוי ברזולוציה של המצלמה (איכות התמונה) והרגישות שלה (היכולת להבחין בשינוי טמפרטורה)

ככל שהמצלמה איכותית יותר נוכל לראות בצורה ברורה יותר ומהירה יותר. ישנם מקרים ומצבים (תלוי במספר גורמים) שבהם נוכל לראות גם חדירות ונזילות בצנרת מים קרים.

חיישן גז   – זהו למעשה מכשור מתקדם שפועל על עקרון פשוט ויעיל. אנו מאתרים את הצנרת הנוזלת (צנרת מים חמים או קרים) מחדירים לצנרת גז ידידותי לסביבה ולא רעיל המורכב מ95% חנקן ו5% מימן. באזור הנזילה הגז עולה למעלה עובר דרך בטון, מרצפות, אדמה אספלט ויוצא החוצה כלפי מעלה. החיישן שנמצא אצלנו מאפשר לזהות את הגז ולהתריע, ובכך לאתר את מקום הנזילה.

החיישן מאפשר איתור נזילות בעומק רב.

השימוש בגז נפוץ בעיקר בצנרות מים קרים. וגם כאן ישנם מספר חברות ומכשירים שנבדלים באיכותם ומחירם. השימוש במכשיר זה צריך להיות זהיר, הכוונה יש להיזהר בלחץ הגז שמחדירים לצנרת שלא יהיה גבוה מ4 אטמוספרות וזאת כדי להימנע מפיצוצים בעיקר בצנרות ברזל ישנות.

מכשיר אקוסטי – מטרת המכשיר לזהות רעשי דליפת מים בצנרת הן בתוך הבית והן מחוצה לו, יעיל בעיקר במקרים בהם הנזילה בצינור מאוד חזקה. במקרים  בהם דליפת המים חלשה המכשיר לא יהיה אפקטיבי. גם כאן יש שונות במכשירים וביצרנים שבאה ליידי ביטוי ביכולות השמע, וסינון רעשי הרקע.

מצלמת פנים צנרת – (מצלמת ביוב או מצלמת דחיפה) זוהי למעשה מצלמה שמוחדרת לקווי הביוב ,ניקוז, מרזבים ומאפשרת יכול צילום פנים לאורך הצינור, כאשר הצילום מופיע על צג ומאפשר לבעל המקצוע לגלות כשלים, בעיות ונזקים בצינור. לדוגמא: שורשים, אטמים קרועים, חורים בצינור כתוצאה מברגים או מקדיחות, עצמים זרים, שתקועים בצינור ועוד הרבה “הפתעות”. ישנם סוגים רבים של מצלמות השוני מתבטא בעיקר באיכויות הצילום, ואפשרויות הצילום.

זהו למעשה המכשור הבסיסי והנפוץ לאיתור נזילות וכשלי איטום . ישנו ציוד נוסף שמשמש אותנו לעבודת איתור הנזילות והוא:

שעון לבדיקת לחץ מים – מחברים את השעון פעם אחת לצנרת המים הקרים ופעם שנייה לצנרת המים החמים, סוגרים את השיבר הראשי ולאחר פרק זמן של מספר דקות ניתן לראות האם יש ירידת לחץ המעיד על נזילה וכמובן באיזה צנרת.

מד לחות – מכשיר המאפשר את מדידת הלחות בקירות או ברצפה ומאפשר לבעל המקצוע להתמקד באזור בעייתי או אזור החשוד כרטוב.

בלונים פנאומטיים – אלו למעשה בלונים בקטרים שונים, מחדירים אותם לצינורות הניקוז ברצפה ובקופסאות, בעזרת משאבה ידנית (כמו של אופניים) מנפחים מעט את הבלון, יוצרים פקק /חסימה, ממלאים מים בצינורות ,קופסאות , אמבטיה ורואים אם יש ירידה/בריחה של מים. מאפשר לנו התמקדות באזור הבעייתי.

לסיכום

כיום, כשמחיר הציוד לאיתור נזילות ירד משמעותית, כל בעל מקצוע יכול לאפשר לעצמו לרכוש ציוד וישר להתחיל לאתר נזילות. אך לא כך הדבר!

איתור נזילות דורש ניסיון ,ויכולות לדעת מתי וכיצד להשתמש במכשור זה או אחר. היכולת של בעל המקצוע להגיע עם ציוד מתקדם ואיכותי משפיעה רבות על יכולות האיתור וגילוי הנזילות.

צריכים אינסטלטור מקצועי לאיתור נזילת מים?לחצו לחיוג

תמונות איתור נזילת מים​

סרטוני איתור נזילת מים

איתור נזילת מים בחדר אמבטיה

איתור נזילת מים בעומק

איתור נזילת מים בעזרת גז