הנחת קווי מים וביוב

קצת על הנחת קווי מים וביוב

ישנם סוגים רבים של צינורות אס.פי, מולטי גול, פקס גול, גיביריט, פולירול, צנרת ברזל ,צנרת נחושת, צנרת PVC כתומה, אפורה, שחורה בקיצור בלבול שלם.

בואו ננסה לעשות סדר בבלגן.

תשתית אינסטלציה בדירה/בית פרטי/מפעל/מלון וכו’ מורכבת מצנרת שמובילה מים נקיים לפנים המבנה וצנרת ניקוז אלו אותם צינורות שמנקזות את המים (המלוכלכים) מתוך המבנה כלפי חוץ דרך צינורות הביוב משם לבריכות הביוב והלאה לביוב העירוני.

צינורות המים– ישנם מספר רב של סוגי צינורות שמגיעים בצבעים שונים ,וקטרים שונים ומטרתם להוביל מים נקיים לפנים המבנה. לכל צינור יש את היתרונות והחסרונות שלו. יש צינורות שיכולים להתאים יותר לסוג וצורת המבנה ויש כאלה שפחות. כל צינור מגיע בקוטר מסוים מתחיל מ16 מ”מ ומגיע עד 50 .לא נכנס כרגע לסוגי הצינורות יתרונות או חסרונות אלה נדבר על קוטר הצינורות נושא משמעותי ובעל חשיבות ייתרה.

כאשר בעל מקצוע מכין תשתית מים למבנה מסוים הוא חייב להתחשב במספר הצרכנים (נקודות מים בדירה) ובהתאם לכך להתאים את קוטר הצינור המתאים למבנה. ישנו תקן ישראלי שקובע את התאמת קוטר הצינור לפי מספר הצרכנים. בעל מקצוע שלא בקיא בתקנים עלול לגרום למצב שבו הוא מניח צנרת בקוטר לא מתאים דבר שיגרום לנפילת לחץ מים בדירה בעת שישתמשו במספר נקודות במקביל. על בעל המקצוע להיות בקיא בתקנים בסוגי הצינורות השימושים ומטרתו של כל צינור וצינור.

צינורות הניקוז (דלוחין וביוב) –  מערכת דלוחין הוא שם כולל לאותם צינורות שמנקזים את המים מהכיורים ,אמבטיות ,מכונות כביסה הם מגיעים בקטרים של 32 מ”מ עד 50 מ”מ עוברים מתחת לריצוף ברצפה ומתחברים לצינורות הניקוז הראשיים שמנקזים את האסלות ומשם מתחברים לבריכות הביוב הנמצאות בחוץ.

צינורות הביוב הם אותם צינורות ראשיים במבנה מגיעים בקטרים 110 מ”מ ו 160מ”מ אליהם מתחברים צינורות ניקוז דלוחין. צינורות הביוב יוצאים מחוץ למבנה עוברים בעומק האדמה ומקשרים ומובילים בין בריכות הביוב.

בעיות נפוצות בהנחת קווי מים וביוב

אני רוצה להתמקד במספר בעיות נפוצות שאני נתקל בהן ביום יום.

  • קופסאות ביקורת ומחסומים- אלו קופסאות שמקשרות בין צנרת ה דלוחין .והמחסומים הם אותם קופסאות שנמצאות ברצפת חדר האמבטיה ומטרתן למנוע מריח הביוב להיכנס לחדר האמבטיה. אי ידיעה של בעל המקצוע לגבי מטרת כל קופסה ומחסום וכמובן המיקום גורמת לחדירת ריח לא נעים לחדר האמבטיה וסתימות בצנרת. (גם כאן יישנו תקן ישראלי שקובע היכן ומתי ממקמים קופסת ביקורת ומחסומים)
  • חוסר שיפוע בצנרת דלוחין – מצב די שכיח שגורם להאטה בקצב ריקון המים, הצפות חוזרות ונשנות וסתימות. (התקן הישראלי קובע ומתיר שיפוע של בין 2-5 ס”מ על כל מטר צינור).
  • חוסר שיפוע בצינורות הביוב הנמצאים באדמה ומקשרים בין בריכות הביוב מצב די שכיח שגורם להאטה בקצב ריקון המים, הצפות חוזרות ונשנות וסתימות (התקן הישראלי קובע ומתיר שיפוע של בין 2-5 ס”מ על כל מטר צינור).
  • שימוש באטמים לא תקניים בחיבור בין צינור לצינור באדמה ובמקרים חריגים אי שימוש כלל באטמים. וכן חיבור לקוי ולא תקני לבריכות הביוב. המצב הכי נפוץ שבגללו חודרים שורשים לתוך הצנרת ולתוך הבריכות. ברגע ששורשים נכנסו לצינור או לבריכה אין מנוס מלהחליף את הצנרת והבריכה. יישנם מגוון פתרונות לטיפול בשורשים אבל שום פתרון אינו קבוע ודורש טיפול מתמשך.

המלצות בהנחת קווי מים וביוב

כאשר מכינים תשתית של מים וביוב למבנה יש לדאוג ולהקפיד שבעל המקצוע שאמור לבצע את העבודה בקיא בכל התקנים, מכיר את כל סוגי הצינורות ושימושם. אם יש חשש או שאלה לא להתבייש!!! יש לשאול את בעל המקצוע להבין ולראות שאכן העבודה מבוצעת לפי התקן.

ועוד טיפ קטן ממני – לאחר שמסיימים להניח את קווי המים והביוב ,עוד בטרם מכסים וסוגרים בבטון מומלץ לצלם ואף להסריט את העבודה. וזאת במידה ותצוץ בעיה כלשהיא בעתיד תמונות וסרטונים אלו יחסכו לכם הרבה בעיות. ויקלו מאוד על בעל המקצוע שיבוא לתקן.

צריכים אינסטלטור מקצועי להנחת קווי מים וביוב? לחצו לחיוג

תמונות הנחת קווי מים וביוב​

סרטוני הנחת קווי מים וביוב​

הנחת קווי מים וביוב​ בהרצליה

הנחת קווי מים וביוב​ בראשון לציון

הנחת קווי מים וביוב​ בבית בפתח תקווה